Najčešće postavljana pitanja

1. Ko ima pravo na novčanu socijalnu pomoć?

Pravo na novčanu socijalnu pomoć pripada pojedincu, odnosno porodici, koji svojim radom, prihodima od imovine ili iz drugih izvora ostvaruju prihod manji od iznosa novčane socijalne pomoći utvrđenog Zakonom o socijalnoj zaštiti. Zahtev za ostvarivanje prava na novčanu socijalnu pomoć se podnosi na propisanom obrascu koji se može dobiti u Centru za socijalni rad.

2. Kako ostvariti pravo na dodatak za pomoć i negu drugog lica?

Pravo na dodatak za pomoć i negu drugog lica ima lice kome je zbog telesnog ili senzornog oštećenja, intelektualnih poteškoća ili promena u zdravstvenom stanju neophodna pomoć i nega drugog lica da bi zadovoljilo svoje osnovne životne potrebe, a ovo pravo ne može da ostvari po drugom pravnom osnovu. Preko Centra za socijalni rad pravo na dodatak za pomoć i negu drugog lica mogu da ostvare deca, odrasla i stara lica koja nisu ostvarila penziona primanja i inostrani penzioneri.

Korisnici penzije pravo na novčanu naknadu za pomoć i negu drugog lica ostvaruju preko Republičkog fonda za penzisjko i invalidsko osiguranje, filijala Loznica.

3.Šta je potrebno za smeštaj u ustanovu socijalne zaštite?

Potrebno je prikupiti dokumenta i podneti zahtev u Centru za socijalni rad. Zahtev se
podnosi u mesno nadležnom Centru, pri čemu se nadležnost određuje prema prebivalištu, a
smeštaj se može ostvariti u bilo kojoj ustanovi za smeštaj korisnika u Republici Srbiji.

4. Kako se pokreće razvod braka?

Postupak za razvod braka pokreće se pred nadležnim sudom tužbom ili predlogom za sporazumni razvod braka.

5. Kako postati hraniteljska porodica?

Postupak počinje podnošenjem zahteva u Centru za socijalni rad uz prethodno prikupljena
dokumenta. Hranitelj može biti lice koje je, po pravilu, pripremljeno za hraniteljstvo po
posebnom programu i steklo je podobnost za bavljenje hraniteljstvom.

6. Koji je postupak za usvajanje dece?

Opštu podobnost potencijalnih usvojitelja po njihovom zahtevu utvrđuje Centar za socijalni rad – organ starateljstva prema mestu prebivališta podnosioca zahteva.

Sadržaj postupka je strogo utvrđen odredbama Porodičnog zakona i podobnost se dokazuje javnim ispravama, kao i procenama stručnjaka organa starateljstva i posebnom procenom lekara. Pre utvrđivanja opšte podobnosti potencijalni usvojitelji su dužni da prođu i posebnu pripremu u kojoj razjašnjavaju sopstvene motive odluke i upoznaju se sa raznim aspektima usvojenja i specifičnim potrebama deteta. Nakon okončanog postupka pripreme i drugih stručnih dokaznih radnji nadležni organ starateljstva spise predmeta sa svojom odlukom dostavlja ministarstvu nadležnom za porodičnu zaštitu radi upisa u Jedinstveni lični registar potencijalnih usvojitelja koji poseduju opštu podobnost.

Pre upisa u Jedinstveni lični registar tim ministarstva vrši pregled kompletne dokumentacije dosijea potencijalnih usvojitelja i ukoliko je ispoštovana zakonom propisana procedura potencijalne usvojitelje upisuje u registar. Opštu podobnost deteta za usvojenje takođe utvrđuje Centar za socijalni rad – organ starateljstva prema mestu prebivališta deteta. U ovom postupku obavezno se formira tim stručnjaka organa starateljstva.

Nakon utvrđivanja opšte podobnosti deteta za usvojenje organ starateljstva spise predmeta dostavlja ministarstvu nadležnom za porodičnu zaštitu radi upisa u Jedinstveni lični registar potencijalnih usvojnika. Na osnovu dokumentacije dosijea tim ministarstva vrši kontrolu da li su ispunjeni svi zakonom propisani uslovi da se kod konkretnog deteta može primeniti institut usvojenja. Po upisu deteta u Jedinstveni lični registar usvojenja organu starateljstva koji je nadležan za dete, odnosno koji je utvrdio opštu podobnost deteta za usvojenje dostavlja se lista iz Jedinstvenog ličnog registra potencijalnih usvojitelja, kao i ceo Jedinstveni lični registar radi izbora potencijalnih usvojitelja za konkretno dete.

Za izbor konkretnih usvojitelja za konkretno dete isključivo je nadležan centar za socijalni rad- organ starateljstva koji je utvrdio opštu podobnost deteta za usvojenje. Po izvršenom izboru usvojitelja za konkretno dete Centar za socijalni rad donosi odluku, u skladu sa Porodičnim zakonom, o upućivanju deteta na prilagođavanje u porodicu usvojitelja, koje može trajati najduže do 6 meseci.

Praćenje prilagođavanja, ukoliko su potencijalni usvojenik i usvojitelji sa iste teritorije, vrši Centar za socijalni rad nadležan za tu teritoriju. Ukoliko potencijalni izabrani usvojitelji žive na drugoj teritoriji praćenje vrši centar za socijalni rad nadležan za tu teritoriju i o toku i sadržaju adaptacionog perioda pisanim putem izveštava centar za socijalni rad nadležan za zasnivanje usvojenja.

Po okončanom postupku adaptacije, ukoliko je adaptacija uspešno realizovana usvojenje zasniva centar za socijalni rad – organ starateljstva koji je utvrđivao opštu podobnost deteta za usvojenje i izvršio izbor usvojitelja za to dete. O zasnovanom usvojenju obaveštava se ministarstvo kako bi ta činjenica bila evidentirana u Jedinstvenom ličnom registru usvojenja.

Informator o radu centra za socijalni rad grada Loznice
Mere prevencije protiv virusa Kovid-19

Kalendar

April 2024

PON
UTO
SRE
ČET
PET
SUB
NED
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
Events for 1 April
Nema događaja
Events for 2 April
Nema događaja
Events for 3 April
Nema događaja
Events for 4 April
Nema događaja
Events for 5 April
Nema događaja
Events for 6 April
Nema događaja
Events for 7 April
Nema događaja
Events for 8 April
Nema događaja
Events for 9 April
Nema događaja
Events for 10 April
Nema događaja
Events for 11 April
Nema događaja
Events for 12 April
Nema događaja
Events for 13 April
Nema događaja
Events for 14 April
Nema događaja
Events for 15 April
Centar za socijalni rad Loznica
Ceo dan

Međunarodni dan porodice

Events for 16 April
Nema događaja
Events for 17 April
Nema događaja
Events for 18 April
Nema događaja
Events for 19 April
Nema događaja
Events for 20 April
Nema događaja
Events for 21 April
Nema događaja
Events for 22 April
Nema događaja
Events for 23 April
Nema događaja
Events for 24 April
Nema događaja
Events for 25 April
Nema događaja
Events for 26 April
Nema događaja
Events for 27 April
Nema događaja
Events for 28 April
Nema događaja
Events for 29 April
Nema događaja
Events for 30 April
Nema događaja
Events for 1 Maj
Ceo dan

Međunarodni praznik rada

Najčešća pitanja

Ko ima pravo na novčanu socijalnu pomoć?

Pravo na novčanu socijalnu pomoć pripada pojedincu, odnosno porodici, koji svojim radom, prihodima od imovine ili iz drugih izvora ostvaruju prihod manji od iznosa novčane socijalne pomoći utvrđenog Zakonom o socijalnoj zaštiti.

Kako ostvariti pravo na dodatak za pomoć i negu drugog lica?

Pravo na dodatak za pomoć i negu drugog lica ima lice kome je zbog telesnog ili senzornog oštećenja, intelektualnih poteškoća ili promena u zdravstvenom stanju neophodna pomoć i nega drugog lica da bi zadovoljilo svoje osnovne životne potrebe, a ovo pravo ne može da ostvari po drugom pravnom osnovu.

Šta je potrebno za smeštaj u ustanovu socijalne zaštite?

Potrebno je prikupiti dokumenta i podneti zahtev u Centru za socijalni rad. Zahtev se podnosi u mesno nadležnom Centru, pri čemu se nadležnost određuje prema prebivalištu, a smeštaj se može ostvariti u bilo kojoj ustanovi za smeštaj korisnika u Republici Srbiji./p>

Kako se pokreće razvod braka?

Postupak za razvod braka pokreće se pred nadležnim sudom tužbom ili predlogom za sporazumni razvod braka.

Kako postati hraniteljska porodica?

Postupak počinje podnošenjem zahteva u Centru za socijalni rad uz prethodno prikupljena dokumenta. Hranitelj može biti lice koje je, po pravilu, pripremljeno za hraniteljstvo po posebnom programu i steklo je podobnost za bavljenje hraniteljstvom.